LIBAN
Często jest nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu, a zimą libańskie stoki przypominają Alpejskie krajobrazy. Przyroda zachwyca tutaj na każdym kroku. Podziwiać możemy zielone góry i doliny, bajeczne jaskinie z podziemnymi rzekami zaliczane do Nowych Cudów Świata, oraz piękne plaże i skaliste wybrzeża. Starożytne miasta BAALBEK, TYR i SYDON i to jedne z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych miast starożytności wpisane na listę UNESCO.
Libańczycy to bardzo otwarci i gościnni ludzie, uznawani są za następców Fenicjan, jednej z najstarszych cywilizacji starożytnych, którzy byli wynalazcami wielu udogodnień i rozmaitych rozwiązań.
DLACZEGO PIELGRZYMKA DO LIBANU?
Liban uznawany jest za serce kościoła chrześcijańskiego i ziemię świętą, na której nauczał Jezus. Według legendy to właśnie tutaj Adam osiedlił się po wygnaniu z Raju - wielokrotnie wspominano o tym w Starym, jak i Nowym Testamencie.
Libańskie cedry nazywane są Drzewami Pana Boga, drzewo cedrowe symbolizuje siłę, szlachetność, piękno i długowieczność – nic zatem dziwnego, że używano go do budowy świątyni jerozolimskiej.
Kroczyć będziemy śladami św. Charbela – XIX wiecznego pustelnika i uzdrowiciela. Nawiedzimy sanktuarium Matki Boskiej Libańskiej i wiele innych pięknych kościołów, monastyrów i sanktuariów. Podróż do Libanu to bez wątpienia kontynuacja odkrywania Ziemi Świętej i kroczenia śladami Jezusa oraz Matki Bożej. Religia w życiu Libańczyków zajmuje szczególne miejsce już od czasów starożytnych.
Papież Jan Paweł II, odwiedził Liban w 1997 roku, natomiast papież Paweł VI w 1964 r. Planowana jest także pielgrzymka Papieża Franciszka do Libanu.
SYRIA
to piękny kraj, z zabytkami sięgającymi starożytności. Damaszek to jedno z najpiękniejszych miast bliskiego wschodu i najstarsza stolica świata założona ponad 4000 lat temu, w której zobaczymy pięknie zachowane palace, kościoły, i świątynie.
DLACZEGO PIELGRZYMKA DO SYRII?
W okolicy Damaszku miało miejsce niezwykłe wydarzenie; które tak jest opisane:
"Olśniła mnie nagle światłość z nieba" (Dz 9,3). Upadłem na ziemię a tajemniczy głos przemówił do mnie: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" (Dz 9,4). Potem nastąpił krótki dialog - Szaweł zapytał, kim jest ten, kto mówi do mnie? Otrzymał odpowiedź: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz, wstań i udaj się do Damaszku, tam tam powiedzą ci co masz czynić" - Szaweł oślepł po czym udał sie do Damaszku, gdzie zatrzymał się w Domu Judy.
W Damaszku znajduje się Meczet Umajjadów,, w którego wnętrzu znajduje się Mauzoleum, gdzie przechowywana jest czaszka sw. Jana Chrzciciela. Miejsce to czczone jest przez Chrześcijan i Muzułmanów. Jan Paweł II nawiedził meczet Umajadów i Mauzoleum sw. Jana Chrzciciela 6 maja 2001 roku.
Maalula to górskie miasteczko, gdzie nadal mówi się w języku Aramejskim, którym posługiwał się Jezus Chrystus.
Sydnaya, po Aramejsku oznacza "Nasza Pani" - Znajduje sie tutaj Klasztor Najświętszej Marii Panny, który, został zbudowany w 547 r. Miejsce pielgrzymek chrześcijan i muzułmanów do którego wierni zmierzają od pina 1.500 lat.