WIETNAM:
Wietnam zachwyca swoją różnorodnością kulturową i krajobrazową. Tętniąca życiem stolica Ho Chi Minh (dawny Sajgon), rozległe plantacje kawy i herbaty, wspaniałe świątynie oraz bajeczne wybrzeże. Wietnam to miejsce na egzotyczne wakacje w cieniu palm oraz kierunek na wycieczkę dla miłośników historii i azjatyckiej kultury. Zapierająca dech w piersiach Zatoka Ha Long, bajeczne piaszczyste plaże i mnóstwo ciekawych smaków kuchni wietnamskiej
KAMBODŻA:
Kambodża to kraj pięknych i niesamowitych zabytków, bogatej historii, oraz gościnnych mieszkańców. Świątynie Angkor uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie... ich urok nie ma sobie równych.
Rozszezrenie fakultatywne:
TAJLANDIA:
Dla wielu osób Tajlandia jest pierwszym krokiem w poznawaniu Azji, której kulturowa oryginalność przyciąga turystów z całego świata. Ten egzotyczny kraj kusi przybyszów orientalną atmosferą, przyjaznym klimatem, słonecznymi plażami, pięknymi krajobrazami, cudownymi kwiatami i smaczną kuchnią. Tajlandia ma jednak przybyszom o wiele więcej do zaoferowania: wspaniałą historię, bogatą kulturę, ciekawą architekturę.
DLACZEGO PIELGRZYMKA DO TAJLANDII?
Historia Kościoła katolickiego w Tajlandii sięga XVI w., kiedy to – do będącej wówczas stolicą kraju Ayutthai – przybyli pierwsi zakonnicy: portugalscy dominikanie. W 1674 r. Stolica Apostolska mianowała pierwszego wikariusza apostolskiego Syjamu. W XVII wieku posługę rozpoczęli tu kapłani Stowarzyszenia Misji Zagranicznych w Paryżu (które do dzisiaj kontynuuje pracę misyjną na terenie Tajlandii).
Obecnie na ponad 65 milionów mieszkańców, katolicy stanowią około 300 tysięcy. Jest 10 diecezji, w których pracuje ok. 450 kapłanów. Miejscowych nawróceń jest niewiele; Kościół w Tajlandii wciąż jest przede wszystkim kościołem katolików – emigrantów. Mimo to świątyń (zabytkowych i współczesnych) widzi się tu bardzo wiele. Wszystkie są bardzo zadbane, a w nabożeństwach uczestniczy wielu wiernych. Przy większości kościołów znajdują się imponujących rozmiarów kompleksy szkolne. Prywatne szkoły prowadzone przez Kościół katolicki (w których uczniowie to w przeważającej części buddyści) uchodzą za najlepsze w kraju. Kościół prowadzi także dwa uniwersytety, liczne szpitale i hospicja.
Kościół tajski ma swoich błogosławionych i świętych. Do ich grona należy siedmiu męczenników z Songkhon, zamordowanych podczas toczącej się w 1940 r. wojny Tajlandii z Francją o terytoria indochińskie; zostali oni ogłoszeni błogosławionymi 22 października 1989 r. przez Jana Pawła II. W Roku Jubileuszowym polski papież beatyfikował również otaczanego w Tajlandii wielką czcią ks. Mikołaja Bunkerd Kitbamrunga – gorliwego kapłana tajskiego niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Francji. Jak powiedział Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej, ks. Mikołaj został uwięziony z nienawiści do wiary i poniósł męczeńską śmierć, jako ofiara antychrześcijańskich prześladowań, ponieważ był kapłanem katolickim.
Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Tajlandię 10 i 11 maja 1984 r. podczas jednej ze swych najdłuższych podróży apostolskich (od Alaski przez Koreę Południową, Papuę Nową Gwineę i Wyspy Salomona). Pielgrzymka ta miała charakter misyjny, a papież spotkał się z królem Tajlandii, przedstawicielami różnych środowisk i grup społecznych oraz dostojnikami buddyjskimi. Udzielając tajskim diakonom sakramentu kapłaństwa Jan Paweł II powiedział: Zachęcajcie i umacniajcie tych, którzy już usłyszeli nowinę Chrystusa, głoście ją dobitnie i wytrwale tym, którzy jeszcze nie wierzą.